Замок- музей Радомисль гостинно зустрів юних огієнкознавців Брусилівщини
За традицією, учасники історико-літературного краєзнавчого конкурсу «Духовні скарби Івана Огієнка» щорічно нагороджуються екскурсійною поїздкою. Ця екскурсія, на переконання фундатора, а також головного спонсора і мецената, лауреата премії імені Івана Огієнка Володимира Васильовича Габенця, повинна доповнювати основну мету конкурсу, розширювати патріотичні горизонти сучасної молоді, залучати її до пошуку духовних скарбів народу. У минулому році за сприяння В.В Габенця конкурсанти побували у музеї українського костюма (смт. Немішаєве). А в цьому році, якраз на велике церковне свято вшанування апостолів Петра й Павла(12 липня), завдяки спонсорський допомозі нашого мецената обдаровані діти, які брали участь в огієнкознавчому конкурсі, а також у III-IVетапах конкурсу учнівської молоді імені Тараса Шевченка, відвідали Музей української домашньої ікони, який знаходиться у замку Радомисль. Перед початком поїздки Володимир Васильович зустрівся із дітьми та побажав їм щасливої дороги й незабутніх вражень.
Із гарним настроєм усі вирушили до знаменитого замку. І справді цей день подарував дітям багато краєзнавчих цікавинок. Учні довідались, що місто Радомишль колись називалось Микгородом, Мичеськом, а також Радомислем. Своєю величчю здивував і замок-музей, у якому представлені унікальні історико-культурні колекції предметів домашнього вжитку та артефактів. Але особливе враження справила найбільша у світі експозиція українських домашніх ікон «Душа України». Ці ікони були створені в різних куточках України: на Полтавщині, Київщині, Луганщині, Поліссі, Гуцульщині і т. д. і придбані Заслуженим лікарем України, професором, директором інституту дерматології та косметології, відомим меценатом і колекціонером Ольгою Богомолець, яка, власне, і відбудувала замок та створила цей музей. У восьми тематичних залах зібрана велика кількість ікон, виконаних народними та професійними майстрами із застосуванням таких матеріалів: дерево, тканина, скло, кераміка, камінь. Є ікони вишиті, вирізьблені, вигаптувані та ін. Нікого не залишила байдужим розповідь екскурсовода про те, як нищили і калічили ікони в часи комуністичної диктатури. Ці ікони розміщенні в окремій експозиції – прострелені, з виколотими очима, пропалені, сплюндровані… Деякі ікони були знайдені на смітниках, деякі порубані або розпиляні на дошки…
В інших залах музею учні побачили багато обрядових образів, які клали дітям у колиски, використовували під час народження дитини, весілля та вінчання, які брали в дорогу козаки,заробітчани,купці…
Крім ікон, екскурсанти ознайомились із оригінальними колекціями старожитностей: плетених амфор, колисок, іграшок, меблів, скринь, прасок, предметів побуту XVII-XIX століть, а також стародавніх інструментів, начиння та зброї. Викликала цікавість чимала кількість старовинних світлин, а також дерев’яних іграшок та санчат, раритетних люстр та канделябрів, антикварних меблів, а також скульптурних різьблень із дерева: святих і янголів, Ісуса Христа.
Привабив своєю красою і парк навколо замку-музею Радомисль, адже тут є багато дерев, кущів і квітів, протікає розчищена річка Мика (від неї – давні назви міста) з двома природними водоспадами та чудовими водяними ліліями – білими, рожевими, жовтими. На території парку розміщена колекція оригінальних кам’яних скульптур із зображенням Архангела Михаїла( 8), Богині, покровительки шлюбів, апостола Павла, янголів. Оригінальний вигляд має і поки що єдиний в Україні пам’ятник відомому українському церковному діячеві й просвітителю, архімандриту Києво-Печерської лаври Єлисею Плетенецькому, який у 1612 році заснував у місті Радомишлі першу у Центральній Україні папірню - фабрику з виготовлення паперу. Скульптура зроблена із цільного каменя, і розмістили її на скелі, оточеній водами річки Мики. Єлисей у монашому одязі сидить у човні, перед ним – розкрита книга. В руках монаха свіча, яка в нічний час світиться. Швидка течія символізує плин часу, а свіча – служіння народу…
У парку діти побачили й декілька човнів – довбанок, виготовлених у XVII – XIXст. Із розповідей екскурсовода учні довідались, що у 2012 році у замку –музеї ( через 400 років від її створення) було відновлено папірню, тож завітали й туди та взяли участь у майстер-класі із виготовлення паперу за технологією XVI-XVII ст. Побували і в концертній залі, яку ще називають Камінною через величезний камін, розташований у кутку. Навіть у дуже велику спеку температура у цьому приміщенні не буває вищою за 18 градусів. У залі дуже гарна акустика, а тому це найсприятливіше місце для виконання класичних творів. І що цікаво: в куточку за роялем б’є живе джерело! Це єдина концертна зала у світі, що має таку дивину. Виявляється, із цього джерела у випадку облоги або ворожої навали захисники стародавньої папірні могли брати питну воду, а сама споруда у час небезпеки перетворювалась на фортецю.
Із чудовим настроєм залишали наші мандрівники цей замок. Коли проїжджали вулицями Радомишля, ще довго їм виднілась його 35-метова вежа та відлунював у серці голос віків, почутий у його стінах…
Коли повертались додому,зробили зупинку у знаменитому державному ботанічному заповіднику «Окремі дуби черешчаті», помилувалися кількасотлітніми дубами-велетнями, відпочили у затишному гаю та попрямували до рідних місць…
Екскурсія справді стала незабутньою. Усі її учасники висловлюють щиру подяку голові Брусилівської громади В.В.Габенцю за спонсорську допомогу в сумі 2000 гривень, забезпечення транспортом, батьківське піклування про молоде покоління нашого краю. Нехай сторицею повернуться Вам, Володимире Васильовичу, Ваші благодіяння, а добрі справи будуть благословенні Богом.
Координатор конкурсу огієнкознавців Т. Коваль