З метою інформаційно-роз’яснювальної роботи та забезпечення епізоотичного благополуччя громади, Житомирське районне управління інформує про основні шляхи передачі та профілактики даного захворювання.

Фото без опису

 Лейкоз – інфекційна, з повільним перебігом хвороба, яка характеризується ураженням кровотворної системи, утворенням пухлиноподібних новоутворень в органах і тканинах організму.

 Як передається захворювання? При лейкозі великої рогатої худоби існує два шляхи передачі вірусу: вертикальний – від матері до плоду і горизонтальний – від однієї тварини до іншої.

 Вертикальний шлях зараження характеризується передачею вірусу від матері до плоду під час внутрішньоутробного (пренатального) розвитку в останні 6 місяців вагітності.

 Горизонтальний шлях зараження  – контактна передача. Вірус лейкозу може передаватися від однієї тварини до іншої внаслідок спільного випасання худоби, контакту тварин між собою, користування загальним водопоєм, через молоко, посуд.

 За характером перебігу розрізняють гостру, підгостру і хронічну форму лейкозу. Гостра форма частіше виникає у молодняку віком 1,5–3 міс. Загибель тварин може наступати через декілька годин або тижнів з моменту інфікування, характерні ознаки хвороби можуть не проявлятися клінічно. Необхідно відмітити, що гострий і підгострий перебіги зустрічаються досить рідко. При хронічній та повільній формах лейкозу тварини живуть роками. У хворих на лейкоз корів молочна продуктивність і якість молокопродуктів знижується.

 Продаж молока державі та на ринку від хворої корови суворо забороняється! Як і випас корів у загальному стаді!

 Тому важливою умовою профілактики і боротьби з лейкозом великої рогатої худоби є своєчасна і достовірна діагностика.

 Чи лікується лейкоз у ВРХ? Лікування поки що відсутнє. Немає безпечних і ефективних профілактичних вакцин проти захворювання.

 Профілактика захворювання. Вірус лейкозу стійкий до дії низьких температур, але чутливий до дії високих температур – кип’ятіння, пастеризації.  Тому санітарна обробка і знезараження інструментів, господарського інвентарю та приміщень дезінфікуючими розчинами є одним із шляхів профілактики зараження лейкозом.

  Пам’ятайте! Лейкоз у ВРХ – не вирок! За правильного підходу до справи , виконання рекомендацій державної служби ветеринарної медицини є можливість якомога швидше оздоровити тваринництво від хвороби.

  Дотримуйтеся таких простих правил:

  • продаж, закупівлю худоби , здачу на забій проводьте тільки з відома державної ветеринарної служби,
  • при завезенні худоби з інших регіонів обов’язкове тридцятиденне карантинування з дослідженням на лейкоз,
  • власникам тварин обов’язково слід проводити ідентифікацію, регулярне обстеження ВРХ на лейкоз, починаючи з 6 – місячного віку,
  • при виявленні захворювання, рекомендовано здавати худобу на забій з подальшим проведенням дезінфекції приміщення.

 

Житомирське районне управління

ГУ Держпродспоживслужби

в Житомирській області