Порушення сну є причиною зниження енергії, більшої втомлюваності, слабкості м'язів, дратівливості, зниження денної активності та працездатності, труднощів із зосередженням уваги. Отож, що погіршує сон та як відновити режим сну розберемо в рубриці “Поради від психолога”. Якщо безсоння триває 3 місяці, воно вважається хронічним. У цьому випадку варто звернутися до фахівця - сімейного лікаря, невролога, лікаря-психіатра.
   Вплив на сон мають:
- хропіння,
- знеболюючі, антидепресанти, снодійні та протисудомні засоби,
- незручні ліжко та/або подушка,
- черепно-мозкова травма.
    Що ж погіршує ваш стан:
- денна дрімота ускладнює засинання ввечері,
- не варто виконувати інтенсивні фізичні вправи за годину до сну,
- знеболювальні можуть викликати сонливість, але й можуть порушувати цикли сну,
- алкоголь може розслабляти  та викликати сонливість, але насправді він перешкоджає глибокому сну - ви не відпочиваєте та не висипаєтесь,
- після обіду не варто вживати кофеїн (кава, енергетичні напої тощо),
- куріння може розслабляти, проте нікотин швидко виводиться з крові - і знову зростає дратівливість і збудження.
    Щоб налагодити регулярний сон і внутрішній годинник, вам потрібно створити у мозку зв'язок між часом, середовищем сну і швидким засинанням. Для цього на картинці зображено поради.