Які існують правила мови та підходи у спілкуванні з людьми з інвалідністю?

☝️ "Ставте себе на місце людини".

Коли ви не впевнені, чи є слово образою або ні, чи не зачіпає воно почуттів, спробуйте поставити себе на місце людини, до якої ви звертаєтеся, про яку говорите або пишете.

Чи сподобалося б вам таке звернення?

Отже, розбираємо «правильно» та «неправильно»!

Людина з інвалідністю.

😔 Неправильно

Інвалід, Людина з обмеженими можливостями / Людина з обмеженими фізичними можливостями, Людина з особливостями, Людина з особливими потребами, Каліка, Особлива людина, Неповноцінний, Неповносправний, Недієздатний, Страждає на інвалідність.

👨‍🦼 «Інвалід» – ніби навішування тавра, знеособлення.

• «Обмежені можливості» є у кожного з нас.
  • «Особливі потреби» має кожен.
  • «Каліка» - груба, образлива характеристика.

Крісло колісне

Інвалідний візок, Візок, Візочок, Інвалідне крісло

🦽«Візок» використовують у супермаркеті

«Інвалідний візок», «інвалідне крісло» говорять перш за все про ознаку особи – інвалідність, не беручи до уваги людину. Головне – це людина.

😁 Правильно

Людина, яка користується кріслом колісним

Людина, яка пересувається за допомогою крісла колісного

Колясочник, Візочник

«Колясочник», «візочник» - жаргонні та образливі терміни.

🔈 Пам'ятаємо: спочатку людина, а потім ознака!

❗️ Людина, що пересувається за допомогою крісла колісного, «іде», а не «їде»!!!

Людина з порушеннями функцій

Людина з вадами / недоліками / дефектами

«Вади» - це риси, які не найкраще характеризують людину, мають негативний відтінок.

«Порушення функцій» констатує, що окремі функції людина не виконує.🫂

😁 Правильно

Бездомна людина / особа, Людина без постійного місця проживання, Людина без домівки

Бомж, Безхатько, Безхатченко

😡«бомж» - російська абревіатура, що набула образливого відтінку.

• «безхатько», «безхатченко» – грайливий відтінок, легковажність, нібито людина не має/не мала ніколи цінностей домівки.
  • «безпритульна» - людина, що проживає у місцях, для цього не призначених (парки, сквери, підвали...)
  • «бездомна» – безпритульні та ті, що лишаються у притулку. Не мають житла, придатного для постійного проживання.

🙏 Якщо суспільство починає змінювати правила спілкування, це означає, що між людьми створюються нові зв'язки, громада починає трансформуватись в бік толерантності та взаємоповаги.🤝

Відділ соціального захисту населення Брусилівської селищної ради