Хочете бути у тренді на ринку праці у 2021році - розвивайте нові навички
У 2020 році ми вже звикли до розподілу навичок на тверді та м’які (hard та soft skills). Проте реальність змінюється, набори навичок теж змінюються. І в часи невизначеності та швидких змін, як зазначають експерти, стають популярними так званні meta-skills.
Meta-skills – це навички, які впливають на кожну сферу життя та допомагають нам засвоювати нові вміння.
На ринку праці і досі спостерігається висока конкуренція, у зв’язку із скороченнями працівників у 2020 році. Щоб стати сильнішим, потрібно швидко адаптуватися, засвоювати нові навички. Адже, ті, хто на початку карантину не змогли розібратися із Zoom, опинилися поза грою. Ось для цього і потрібні метанавички.
Раніше вважалося, що успіх чекає на того, хто отримав освіту та засвоїв певні знання. Проте часи кардинально змінилися, і у 2021 важливо вміти адаптуватися до раптових змін, вміти перейти в іншу професію в найкоротші терміни, бути міжпредметним.
Навички, до яких ми вже звикли, називають тимчасовими, а meta-skills – постійними. Наприклад, знання англійської – це hard skills, а от здатність вивчати іноземну – це meta-skills. Якщо у вас розвинена ця метанавичка, то вам буде легко вивчити інші мови, а такого фахівця хочуть отримати багато компаній.
Розглянемо п’ять meta-skills для успіху в новій епосі:
- Навчання. Це найважливіша, найосновніша навичка. Проте не варто навантажувати себе навчанням, яке не подобається, тому обирайте лише ті курси, які допоможуть розвиватись у своїй сфері чи суміжній, але яка вам до душі. Навчайтесь скрізь: коли дивитесь фільм, стоїте в черзі, їдете на роботу – сприймайте світ з професійної точки зору та робіть висновки для себе.
- Погляд на перспективу. Ця метанавичка дає змогу дізнатися про результат роботи, коли його ще немає. Ви повинні вміти дивитися на світ очима іншої людини – кінцевого споживача. Якщо ви менеджер з продажу, то маєте бачити товар, як клієнт, який його придбав та користується ним: як товар полегшив йому життя? Якщо ви розвинете це вміння, то зможете передбачати реакцію клієнта, колеги, керівника тощо на все, що плануєте сказати їм.
- Соціальний інтелект. До цієї збірної навички належать вміння міжособистісного спілкування, здатність робити висновки не лише на основі свідомих рішень, а вміти копнути глибше. Соціальний інтелект допоможе краще працювати в команді, без особистого спілкування, при онлайн-взаємодії, та швидше знаходити правильні рішення без великих розумових та часових затрат.
- Дизайн-мислення - це генеративний підхід до розв’язання проблем. Іншими словами, ви не знаходите відповіді, а створюєте їх. Ця навичка пов’язана зі створенням унікальних рішень, продуктів тощо, яких не було досі. Саме так можливо завоювати клієнта у нову епоху – показати йому те, чого він не бачив. Саме такі рішення стають антикризовими у веденні бізнесу.
- Стійкість. Багато команд зазнають провалу через те, що здаються після перших же невдач. Але в кризові часи потрібно бути стійким, тому що ніхто не знає, який шторм може накрити нас вже завтра. Дозволяйте собі експериментувати, щоб знайти правильні рішення, – це допоможе розвивати стійкість і швидше отримати бажаний результат.
Будь-які події, які ми не здатні контролювати, роблять нас слабшими. Тому метанавички, допоможуть вам справитися з мінливим життям у цілому та навчитися правильно його сприймати.
Л. Левківська, провідний фахівець з профорієнтації