Відповідальність неповнолітніх за вчинення злочинів
Переважна більшість підлітків вважає, що до їх повноліття за вчинене ними правопорушення відповідають батьки. Проте, це не так. Законодавством передбачена відповідальність неповнолітніх з 14 років.
Юридична відповідальність – це вид соціальної відповідальності, що полягає в застосуванні державою до правопорушника певних заходів примусу, передбачених санкціями правових норм. Виокремлюють цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність.
Цивільна відповідальність – це встановлені законом юридичні наслідки за невиконання або неналежне виконання особою обов’язків, зобов’язань, що пов’язані з порушенням цивільних прав другої сторони. Переважно цивільна відповідальність зводиться до компенсації завданих збитків і має майновий характер.
Особи віком до 14 років не відповідають за заподіяну шкоду. Згідно ст. 1178 ЦК України за заподіяну шкоду особами, які не досягли 14 років, несуть відповідальність їхні батьки, усиновлювачі, опікуни, навчальні, виховні та інші заклади.
Адміністративна відповідальність – це вид юридичної відповідальності, який застосовується до особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, яке полягає у протиправній, винній дії чи бездіяльністі, яка посягає на державний або громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законодавством передбачено адміністративну відповідальність.
Чинне законодавство передбачає, що кримінальній відповідальності та покаранню підлягають особи, яким до скоєння злочину виповнилось 16 років. Лише за деякі злочини, визначені законодавством, кримінальна відповідальність настає з 14 років.
Детальну інформацію щодо отримання безоплатної правової допомоги можна дізнатися, зателефонувавши за номером «гарячої лінії» системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів). За згаданою «гарячою лінією» можна отримати консультацію з правових питань, дізнатися інформацію щодо актуальних адрес центрів та з’ясувати інші питання функціонування системи надання безоплатної правової допомоги.
Відділ «Брусилівське бюро правової допомоги»
смт. Брусилів, вул. Лермонтова, 3
тел. 30095