За яких підстав особу можна примусово виселити та позбавити її реєстрації в судовому порядку. Чи може власник житла виселити із помешкання члена своєї сім’ї, якщо той не проживає за місцем реєстрації?.

Фахівці бюро інформують:

Якщо особа не є власником житла і не має законних прав на проживання у ньому, тобто мешкає не на підставі договору оренди (найму) або на іншій законній підставі, то таку особу можна примусово виселити та позбавити її реєстрації в судовому порядку. Примусове зняття з реєстрації особи здійснюється на підставі судового рішення. Для цього необхідно подавати позов про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщення та зняття з реєстрації. Позовна заява подається до суду за місцем розташування житлового приміщення.   При тимчасовій відсутності особи, що зняла в оренду житло або членів її сім’ї, як довго за ними зберігається житлове приміщення? У такому випадку — шість місяців. Проте, якщо особа, яка винаймає житло або члени її сім’ї були відсутні з поважних причин понад шість місяців, цей строк за заявою відсутнього може бути продовжено особою, яка здала житлове приміщення в оренду, а в разі виникнення між ними спору — судом. Крім того, житлове приміщення зберігається за тимчасово відсутнім орендарем або членами його сім’ї понад шість місяців у випадках:

1) призову на строкову військову службу або направлення на альтернативну (невійськову) службу, а також призову офіцерів із запасу на військову службу на строк до трьох років — протягом усього періоду проходження зазначеної військової служби; перебування на військовій службі прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби — протягом перших п’яти років перебування на дійсній військовій службі;

2) тимчасового виїзду з постійного місця проживання за умовами і характером роботи або у зв’язку з навчанням (учні, студенти, стажисти, аспіранти тощо), у тому числі за кордоном, — протягом усього часу виконання цієї роботи або навчання;

3) влаштування дитини (дітей) на виховання до родичів, опікуна чи піклувальника, до прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, закладу для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, — протягом усього часу їх перебування у родичів, опікуна чи піклувальника, прийомній сім’ї, дитячому будинку сімейного типу, закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Якщо з будинку, квартири (їх частини) вибула дитина (діти) і членів її (їх) сім’ї не залишилося, це житло може бути надано за договором оренди іншому громадянину до закінчення строку перебування дитини (дітей) у дитячому закладі або до досягнення нею (ними) повноліття і повернення від родичів, опікуна чи піклувальника, в окремих випадках — до закінчення навчання в загальноосвітніх навчальних закладах усіх типів і форм власності, у тому числі для громадян, які потребують соціальної допомоги та соціальної реабілітації, а також в професійно-технічних чи вищих навчальних закладах або до закінчення строку служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях;

4) виїзду у зв’язку з виконанням обов’язків опікуна чи піклувальника, наданням батькам-вихователям житлового будинку або багатокімнатної квартири для створення дитячого будинку сімейного типу — протягом усього часу виконання таких обов’язків;

5) влаштування непрацездатних осіб, у тому числі дітей-інвалідів, у будинку-інтернаті та іншій установі соціальної допомоги — протягом усього часу перебування в них;

6) виїзду для лікування в лікувально-профілактичному закладі – протягом усього часу перебування в ньому;

7) взяття під варту або засудження до арешту, обмеження волі, позбавлення волі на певний строк чи довічне позбавлення волі — протягом усього часу перебування під вартою або відбування покарання, якщо в цьому будинку, квартирі (їх частині) залишилися проживати інші члени сім’ї. Визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки, провадиться в судовому порядку.   Чи може власник житла виселити із помешкання члена своєї сім’ї, якщо той не проживає за місцем реєстрації? Якщо приміщення, в якому зареєстрована особа, що в ньому не проживає, належить позивачу на праві власності, він звертається до суду посилаючись на норми Цивільного кодексу України. Члени сім’ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону. Однак, член сім’ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім’ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.

Відділ «Брусилівське бюро правової допомоги»

смт. Брусилів, вул. Лермонтова, 3

тел. 30095