В Україні стартує Національний тиждень безбар’єрності
Національний тиждень безбар’єрності стартував з 19 травня і триватиме до 25 травня. Вперше в Україні Міністерством культури і стратегічних комунікацій спільно з Мінрозвитку і Радницею уповноваженою Президента України з питань безбар’єрності на виконання Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року заплановане проведення Національного тижня безбарʼєрності.
Цей тиждень є частиною Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору до 2030 року, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.
Мета проведення Національного тижня безбарʼєрності – сприяти формуванню в українському суспільстві культури безбар’єрності через підвищення обізнаності, мотивацію до змін та популяризацію позитивних прикладів рівності можливостей для всіх суспільних груп.
Безбар’єрність — це не лише про фізичну доступність, а й про культуру поваги та рівності. Це принцип, що забезпечує рівні права та можливості для всіх людей, незалежно від їхніх фізичних можливостей, віку чи соціального статусу. Вона включає доступність, прийняття та залучення. Це коли люди можуть, рухатися вільно, навчатися, працювати, подорожувати незважаючи на інвалідність, вік, стать, та інші характерні риси. Це про зручність і повагу до потреб кожного та кожної.
Безбар’єрнiсть складається з основних напрямків. Ці напрями є частиною Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору, яка спрямована на формування інклюзивного суспільства.
Фізична безбар’єрність - забезпечення доступності громадських просторів, транспорту, будівель та інфраструктури для всіх, незалежно від фізичних можливостей.
Фізична безбар’єрність означає створення середовища, де громадські споруди, транспорт і послуги є доступними для всіх. Це включає облаштування пандусів, ліфтів, тактильних доріжок, адаптованих зупинок громадського транспорту та інших елементів, що допомагають людям з інвалідністю, літнім людям, батькам з дитячими візками та іншим маломобільним групам населення.
Безбар’єрність — це коли ти можеш вийти з дому й не боятись першого бордюру. Це коли ти можеш рухатись, не думаючи, що саме зупинить тебе на наступному кроці.
Інформаційна безбар’єрність - доступ до інформації у різних форматах, включаючи шрифт Брайля, жестову мову, субтитрування та альтернативні способи комунікації
Інформаційна безбар’єрність означає, що всі люди, незалежно від їхніх функціональних порушень чи комунікативних можливостей, мають рівний доступ до інформації.
Безбар’єрність — це коли ти можеш зрозуміти написане з першого разу. Бо доступна мова — це прояв поваги, а не спрощення. Це коли ти можеш не витрачати сили на розшифрування — бо інформація має бути зрозумілою одразу.
Суспільна та громадянська безбар’єрність - рівні можливості участі у суспільному житті, політиці, культурі та громадських ініціативах.
Суспільна та громадянська безбар’єрність означає рівні можливості участі всіх людей у житті громади та держави. Це включає доступ до суспільно-політичного та культурного життя, можливість самореалізації та активної громадської діяльності.
Безбар’єрність — це коли ти можеш бути частиною суспільства, не підлаштовуючи себе під його уявлення про “норму”. Бо сильна громада — це різна громада. Це коли ти можеш брати участь у суспільному житті на рівних. Коли твої думки важливі незалежно від того, чи ти говориш уголос, жестами чи через екран.
Освітня безбар’єрність - доступ до якісної освіти для всіх, включаючи людей з особливими освітніми потребами.
Це важливий напрямок, який сприяє створенню інклюзивного освітнього середовища та забезпеченню можливостей для навчання протягом життя.
Безбар’єрність — це коли можеш навчатися в будь-якому віці. Коли школа, університет, онлайн-курс — відкриті для всіх, хто хоче знати більше. Це коли ти можеш вчитися незалежно від віку, стану здоров’я, соціального статусу чи формату навчання. Знання мають бути відкритими для всіх.
Цифрова безбар’єрність - рівний доступ до цифрових технологій, швидкісного інтернету та онлайн-сервісів.
Цифрова безбар’єрність означає рівний доступ до цифрових технологій, онлайн-сервісів на рівних умовах та інформації для всіх громадян, незалежно від їхніх фізичних можливостей чи місця проживання. Це важливий напрямок, який сприяє інклюзивності у цифровому середовищі.
Безбар’єрність — це коли ти можеш бути частиною цифрового світу — не залежно від віку, досвіду чи стану здоров’я.
Економічна безбар’єрність - рівні можливості для працевлаштування, підприємництва та фінансової незалежності.
Економічна безбар’єрність означає рівні можливості для працевлаштування, підприємництва та фінансової незалежності для всіх громадян, незалежно від віку, статі чи фізичних можливостей. Це важливий аспект інклюзивного суспільства, який сприяє соціальній рівності та розвитку економіки.
Безбар’єрність — це коли можеш працювати, коли хочеш, бо маєш хист, знання та бажання, а не “відповідний профіль”. І коли тебе оцінюють за справу, а не за вік, стать чи стан здоров’я, а роботодавець дивиться на твій фах і твій досвід.
З матеріалами з питань безбар’єрності можна ознайомитися за посиланнями:
- Довідник безбар’єрності – https://bf.in.ua/
- Гайд безбарʼєрних подій – коли можемо проводити події для всіх без виключень (http://surl.li/smnqh)http://surl.li/smnqh – у форматі книги, http://surl.li/smnqm, яку можна завантажувати), або
https://drive.google.com/file/d/1KFOXcSrhOjGdzf3x2NWwVVw6gSC0mTn7/view
Гайд безбар’єрних подій створено у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів».
-
Брендбук з безбар’єрності - https://barrierfree.crevv.com/
-
Посібник «Альбом безбар’єрних рішень»: https://bcl.com.ua/albomrozdil1/