Фото без опису

  Щороку у світі правець забирає тисячі життів. У країнах з помірним кліматом, як Україна, правець має яскраво виражений сезонний характер (кінець весни – початок осені). Найбільша забрудненість спорами мікроба Clostridium tetani, збудника правця, спостерігається  у сільськогосподарських районах з достатньою вологістю, де паличка виявляється  у ґрунтах садів, городів, пасовищ та інших місцях, де присутня забрудненість фекаліями людини та тварин.

   Інфікуватися правцем дуже просто, наприклад під час робіт на городі, наступивши на цвях, обдерши коліна об асфальт під час падіння, або ж подряпатися будь-яким предметом на вулиці – такі випадки можуть виявитися  летальними. Ще більше ускладнює ситуацію війна, під час якої ризики травмувань, ушкоджень та можливості інфікуватись збудником правця зростають.

   Правець – це надзвичайно небезпечна гостра інфекційна хвороба. Інфекція вражає нервову систему та призводить до судом та спазмів м’язів по всьому тілу і навіть попри інтенсивне сучасне лікування може закінчитись смертю хворого.

    Захворюванню можуть передувати головний біль, дратівливість, пітливість, напруга і посмикування м’язів у районі рани. Безпосередньо перед початком хвороби відзначаються озноб, безсоння, позіхання, біль у горлі при ковтанні, біль у спині, втрата апетиту. Однак інкубаційний період може протікати безсимптомно.

     Найбільш ранній симптом — поява тупого болю в області вхідних воріт інфекції, де до цього часу може спостерігатися повне загоєння рани.

    До основних симптомів правця відносяться: стиснення  щелеп, судоми мімічних м’язів, проблеми з ковтанням, утруднена мова, ускладнене дихання, болісна напруга у всьому тілі, судоми.

    У перехворілих на правець імунітет щодо цього захворювання не формується.

   Єдиний надійний спосіб захиститися від правця – вакцинація.

  Щеплення в ранньому віці роблять вакциною АКДП – полівалентною вакциною, до складу якої входять дифтерійний та правцевий анатоксини для профілактики дифтерії та правця й кашлюковий компонент для профілактики кашлюку.

   Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики правця необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). У віці 6 і 16 років необхідна ревакцинація. Імунітет до цієї хвороби після вакцинації не є пожиттєвим, тому захист необхідно поновлювати!

   Дорослим потрібно проводити ревакцинацію  від правця  з 26 років кожні 10 років.  Особам, які перехворіли на кашлюк ревакцинація теж необхідна.

   Вакцина від правця, дифтерії та кашлюку безоплатна. Для найкращого захисту варто робити щеплення вчасно. Зверніться до сімейного лікаря!

  Пам’ятайте! Відмовляючись від вакцинації, ви ставите під загрозу своє життя і здоров’я!