ЧОМУ ВАЖЛИВО ЩЕПИТИСЬ ВІД ПОЛІОМІЄЛІТУ
Україна досі лишається в переліку країн, де через низький рівень охоплення щепленнями зберігається ризик спалаху поліомієліту.
Одним з десяти захворювань, який входить в Календар профілактичних щеплень входить і поліомієліт – висококонтагіозне захворювання, зумовлене поліовірусом. Він вражає нервову систему і може викликати параліч або навіть смерть всього за кілька годин.
Поліомієліт повернувся в Україну. Ліків від цієї хвороби не існує, єдиний захист — щеплення. Зараз в Україні лише 80,1% дітей віком до 1 року отримали три дози щеплення від поліомієліту за необхідних 95%.
Найбільш вразливі до поліомієліту — діти до 6 років. В окремих випадках заразитися також можуть невакциновані дорослі. Окрім того, поліомієліт може загрожувати великій кількості невакцинованих або не повністю вакцинованих дітей невиліковним паралічем і навіть смертю протягом кількох годин. Серед тих, кого паралізувало внаслідок поліомієліту, 5–10% помирають через те, що параліч уразив саме дихальні м’язи.
Поліомієліт викликають поліовіруси, що потрапляють до організму зазвичай через немиті руки та іноді через брудну воду. Поліовірус поширюється непомітно і швидко, і дуже часто – через відсутність будь-яких симптомів у більшості інфікованих.
Ліків від поліомієліту не існує. Єдиним і безальтернативним захистом від хвороби є щеплення.
Коли і як вакцинують дітей від поліомієліту
Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень дитина має отримати 6 доз вакцини від поліомієліту:
у 2 та 4 місяці від народження — інактивованою поліомієлітною вакциною (ІПВ) (ін’єкції);
у 6 та 18 місяців, а також у 6 та 14 років — оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ) (краплі).
Шести доз вакцини необхідно і достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту на все життя.
Чому так важливо, щоб усі діти пройшли вакцинацію?
Часто батьки відмовляються від вакцинації через страх. Те, чого ми боїмося і те, від чого помираємо – це дві великі різниці. Ми боїмося реакцій на щеплення, а помираємо від хвороб, проти яких є ефективні вакцини. Мільярди дітей в усьому світі вакциновані проти поліомієліту. Вакцина довела свою ефективність та безпечність.
Якщо достатня кількість людей у країні є вакцинованими (понад 95%), розповсюдження вірусу припиниться. І навпаки, якщо у країні діти залишаються невакцинованими, це може призвести до розповсюдження вірусу та нових випадків захворювання.
В Україні вакцинація від поліомієліту входить у перелік обов’язкових гарантованих державою щеплень. Їх можна зробити у державних медичних закладах безоплатно.