Опіка та піклування над повнолітніми особами
Відповідно до чинного законодавства опіка є формою державної турботи та встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров’я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов’язки. Визнання повнолітньої особи недієздатною/обмежено дієздатною, встановлення опіки/піклування та призначення опікуна/піклувальника здійснюється лише рішенням суду.
Опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника. Опіка/піклування встановлюється над повнолітніми особами, які судом визнані недієздатними або обмежено дієздатними. Фізична особа може бути визнана судом недієздатною/обмежено дієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Опіка/піклування над недієздатною/обмежено дієздатною особою встановлюється судом строком до 2 років. Якщо після завершення 2 років, продовжують існувати обставини, що послугували підставою для визнання особи недієздатною/обмежено дієздатною та призначення їй опікуна/піклувальника, то особа, що здійснювала опіку/піклування, може звернутись до суду повторно.
Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
Відповідно до п. 4.11 Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім’ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26.05.1999 № 34/166/131/88, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 17.06.1999 № 387/3680, опікуни/піклувальники подають щорічно, не пізніше 1 лютого, до органів опіки та піклування звіт про свою діяльність за минулий рік щодо захисту прав та інтересів підопічних, у тому числі щодо збереження належного їм майна та житла. На вимогу органів опіки та піклування опікуни/піклувальники зобов’язані подавати звіти в інший визначений ними термін.
Також згідно абзацу 2 п.4.3 Правил, опікун (піклувальник) повинен раз на рік здійснювати повне медичне обстеження підопічних.
Як оформити опіку або піклування жителям нашої громади?
Видача особі висновку про доцільність призначення особи опікуном/піклувальником повнолітньої недієздатної або обмежено дієздатної особи, є адміністративною послугою, для отримання якої майбутній опікун/піклувальник звертається із заявою та відповідним пакетом документів до «Центр надання адміністративних послуг» Брусилівської селищної ради (селище Брусилів, вул. Захисників України, 7) або до старостатів за місцем проживання.
Адміністратори ЦНАП передають заяву з відповідним пакетом документів до опікунської ради при виконавчому комітеті селищної ради. Опікунська рада на засіданні розглядає заяву та подані до неї документи, приймає рішення, готує висновок та проєкт рішення до виконавчого комітету селищної ради, засідання опікунської ради проводяться один раз на місяць.
Для визнання особи недієздатною/обмежено дієздатною майбутній опікун/піклувальник має подати відповідну заяву до суду. Суд приймає відповідне рішення щодо недієздатності або обмеження дієздатності лише за результатами судово-медичної експертизи. Суд призначає опікуна або піклувальника на підставі висновку опікунської ради та рішення виконавчого комітету селищної ради.
Детальну інформацію можна отримати за адресою: селище Брусилів, вул. Єдності, 3, (другий поверх) або за телефоном 04162-316-41 (КУ «Центр надання соціальних послуг» Брусилівської селищної ради).
Служба паліативного догляду (з наданням медико-соціальних послуг)
КУ «Центр надання соціальних послуг» Брусилівської селищної ради