Фото без опису Забезпечення права дитини на зростання в безпечному сімейному оточенні та задоволення її індивідуальних потреб - є одним із пріоритетних завдань державної політики. Воно відображає підтримку Україною європейських цінностей та курсу євроінтеграції. Для забезпечення виконання цього завдання Кабінетом Міністрів України схвалено Стратегію забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні до 2028 року і Операційний план її виконання на 2024-2026 роки. Координує реалізацію Стратегії Координаційний центр з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, створений за ініціативи Президента України Володимира Зеленського, Першої Леді Олени Зеленської та за підтримки Президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.

 Виконання завдань Стратегії вимагає від громад розвивати сімейні форми виховання ( прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, опіка та піклування), створювати патронатні сім’ї, соціальні, медичні, інклюзивні, освітні послуги для дітей, як дошкільного так і шкільного віку, особливо для дітей з інвалідністю та з особливими освітніми проблемами.

 Брусилівська селищна територіальна громада є в числі інших кількох громад Житомирщини пілотною щодо реалізації Стратегії забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні. Куратором виконання цих надважливих завдань в нашій громаді є Благодійна організація «Благодійний фонд «Люмос Україна». Впродовж останніх двох років БО БФ «Люмос Україна» в рамках впровадження пакету послуг для забезпечення права дитини на зростання в сімейному оточенні реалізує кілька проєктів в громаді, а також сприяє у вивченні досвіду інших країн з цього питання.

 Так, у березні цього року я взяла участь у навчальному візиті з питань розвитку сімейних форм альтернативного догляду для дітей у Португалії. У складі української делегації були голова Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей Ірина Тулякова, її колеги, директор БО «БФ «Люмос Україна» Ярослав Лагута разом з працівниками фонду, Олег Шарварко, керівник апарату Житомирської облдержадміністрації, Тетяна Міщук з ГО «Джерело» (місто Львів) та представники п’яти пілотних громад Житомирської області.

 Основною метою візиту було ознайомлення з досвідом реформи деінституалізації у Португалії, вивчення досвіду з надання послуг раннього втручання, інших освітніх, соціальних, реабілітаційних послуг, підтримки дітей, молоді з інвалідністю, зокрема, з порушеннями розвитку, людей похилого віку. Програма візиту була об’ємною, насиченою. Це конференції у політехнічному інституті, виступи представників місцевої влади, посольства України в Португалії, Асоціації українців у Португалії у місті Сантарем, відвідування Центру соціального захисту населення Вале-да-Фігейра, асоціації «Інклюзив», спеціалізованого підрозділу шкільної групи в Сантаремі, центру заняттєвої терапії, підтриманого та автономного проживання у Лісабоні, центру раннього втручання у місті Сейшал.

 Чому вивчався досвід саме португальський? А тому, що саме в Португалії- країні Європейського Союзу, що розташовується на південному заході Піренейського півострова та омивається водами Атлантичного океану, - перші програми раннього втручання з’явились ще у 80-90-х роках минулого століття. Сьогодні ця система вважається прикладом справжньої міждисциплінарної моделі, реалізованої завдяки скоординованим діям трьох міністерств – охорони здоров’я, соціальної політики та освіти.

 У Португалії роблять все можливе для того, щоб діти з комплексними порушеннями мали доступ до освіти. Португалія не така багата, як Фінляндія чи Данія, у них немає великих ресурсів, але діти, молодь у них в пріоритеті. І саме ця країна в питанні інклюзії виборює першість, і не лише в Євросоюзі. Ми бачили цей досвід у школах, в політехнічному інституті, в інших закладах, де вдалося побувати. Тут заохочується культура різноманіття. Замість спеціальних програм для дітей з певними порушеннями кожен учень має індивідуальну програму. Успіх і пояснюється тим, що тут дуже розвинена послуга раннього втручання. Адже саме перші роки життя вважаються найкритичнішими для розвитку дитини. Португальська родина отримує підтримку від держави, щоб впоратися з будь-якими труднощами з розвитку дитини, щоб родина була спроможною. Португалія працює за «Національним планом гарантій дитини», який має три аспекти: 1)соціальний трансфер, що надається автоматично дітям, які опинилися в ризику бідності; 2) робота спеціальних місцевих команд, які контролюють, аби діти були забезпечені всім необхідним. Ці діти та їх батьки мають пріоритет у доступі до послуг, наприклад, підтримку навчання, працевлаштування та ін.; 3) спеціальна програма для дітей, у яких немає батьків, або які перебувають у складних життєвих обставинах.

 У Португалії діє проєкт для людей з інвалідністю, який спрямований на те, що уже на початковому етапі виявити інвалідність та вчасно підключити до допомоги необхідних фахівців.

 Португальська держава гарантує людям похилого віку соціальну підтримку: догляд вдома, і у закладі або патронажній сім’ї. І ця підтримка, дійсно, є такою, що забезпечує гідні умови для життя осіб у поважному віці. Під час відвідин таких закладів, де надаються послуги і на тимчасовій і на постійній основі, ми вочевидь були свідками соціальної інтеграції літніх людей. Кімнати оснащені всім необхідним, простора кухня, їдальня, кімнати для відпочинку, де проводяться різноманітні заходи. Установа співпрацює з аптеками, а саме в питанні забезпечення ліками відповідно призначень лікаря. А щоб полегшити роботу медичної сестри, ліки розфасовані у спеціальні пакети з позначкою коли їх приймати. Заклади для літніх людей більш схожі на клуби за інтересами, з дозвіллям, сенсорними кімнатами, необхідним медичним та соціальним доглядом. У залежності від цього є центри культурно спілкування, денного чи нічного перебування, центри відпочинку та дозвілля. Заклади, які ми відвідали в ході візиту, є комплексними і особи похилого віку можуть вибрати ті послуги, той вид догляду, яких вони потребують: або тільки денний, або цілодобовий, є окремі корпуси для подружжя.

 Досвід, побачений та вивчений у Португалії, і сам візит до цієї красивої, з неповторною природою, архіпелагами, островами, океанськими краєвидами, країни, не безслідний і вже має позитивні результати для нашої громади, її жителів, сімей з дітьми. Брусилівська селищна рада бере участь в кількох міжнародних проєктах, зокрема, щодо створення патронатних сімей, впровадження нових соціальних послуг, в т.ч. комплексної послуги раннього втручання. Вже маємо дві сім’ї, які виявили бажання створити патронатні сім’ї, і є сподівання що після проходження навчання в обласному центрі соціальних служб, вони стануть ними. Лише дві громади в області, а саме, Брусилівська та Звягельська, включені в проєкт для підготовки команди раннього втручання, реалізований Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), центром соціальних послуг «Джерело» (місто Львів) у партнерстві з Українською Асоціацією Раннього Втручання за фінансової підтримки Bundesministerium fur wirtschaftliche Zusammenarbeit und Entwicklung (BMZ) через державний банк розвитку KFW за підтримки України та Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей.

 Висловлюю щиру вдячність команді БО «БФ «Люмос Україна» за тісну співпрацю з Брусилівською громадою та за змогу відвідати Португалію, щоб перейняти неоціоненний досвід. Щира вдячність і повага тим, хто всі 6 днів був з нами поруч, спряв в організації зустрічей, надавав власні автомобілі для переїзду з міста в місто, знайомив з дивовижною країною, її людьми,- керівнику Спілки українців в місті Сантарем пані Тетяні, професорам, подружжю Островських з України, перекладачці Камілі.

Фото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без опису

 

 

Валентина Мазуренко,

директор КУ «Центр

надання соціальних послуг»

Брусилівської селищної ради