Як навчитися відповідати на грубість, не втрачаючи власної гідності
Як навчитися відповідати на грубість, не втрачаючи власної гідності
1. Просто скажіть «дякую».
Вам знову нагрубили? Зробили несправедливе або, навіть, образливе зауваження? Що ж, скажіть «дякую» у відповідь. Без жодного надриву, впевнено і спокійно. Так ви збентежите опонента, зведете нанівець його злість та в водночас продемонструєте свою мудрість. Його несправедливий докір почутий, Ви прийняли його до відома, але просто вирішили не ображатися. Ви не дали образі та гніву опанувати себе, не вступили в перестрілку. Браво! У Вас вийшло присікти хамство в кореню. Злість залишилася при тій людині, яка хотіла її на Вас виплеснути. При цьому Ви не лише не дали негативу душити себе, але і виглядали куди приємніше, ніж конфліктна людина.
2. «Я ціную Вашу думку»
Як варіант – «ціную Вашу точку зору». Гідна відповідь, яка показує, що Ви дієте виходячи з розуму, а не емоцій. Якщо людина грубить, намагається зачепити неприємними словами, то у нього проблеми внутрішнього характеру. Ви тут ні при чому! Дивно, але на цю спокійну відповідь навіть запеклі грубіяни реагуватимуть з повагою. Ви не опустилися до їх рівня, їм немає чого продовжувати полеміку.
3. Розмова закінчена.
Буває, що емоції застилають очі, і Ви розумієте, що навряд чи вийде відповісти спокійно і ввічливо. Тоді твердо скажіть про те, що припиняєте бесіду. Повірите, так Ви не зіпсуєте відношення, але і дасте кривдникові знати, що спілкування в такому тоні і/або зневага для Вас неприйнятні.
4. Чому Ви вирішили, що це важливо?
Ви і правда, хочете, щоб я Вам відповів? Це питання варто поставити спокійним голосом і супротивник буде обеззброєний. Хами дуже рідко переслідують благі цілі, вони, як правило, просто намагаються принизити іншого. І опонент навряд чи знайде відповідь на Ваше адекватне питання, особливо якщо поруч виявляться сторонні. Якщо ж Ви отримаєте відповідь «так» або «хочу», то просто скажіть: «У Вас, напевно, видався важкий день»?
5. Це могло б мене образити.
Ця фраза, особливо вимовлена з іронією, дає знать, що Ви не приймаєте грубі випади близько до серця. Кривдник ретирується. Навряд чи він продовжуватиме нападки, зрозумівши, що його хамство Вас не зачіпає.
6. Ви праві.
Ці 2 слова - відмінна зброя проти грубості. Кривдникові буде нічого відповісти. Він чекав полеміки, суперечки, можливо, навіть скандалу, а Ви просто визнали його правоту. Йому може не сподобатися ця відповідь, але сам конфлікт буде вичерпаний.
7. У вас завжди є, що сказати поганого, чи не так?
Така відповідь досить емоційна. Але в той же час Ви перекладаєте розмову з суті пред'явлених Вам претензій на людину, яка сказала гидоту. Так Ви показуєте йому його ж відображення.
8. Я люблю себе, але і тебе теж люблю.
Звичайно, цю фразу варто використати тільки під час конфліктів з близькими. Скажіть її щиро, з добром і Ви не втратите гідності. Можливо, Вам, навіть, вдасться поліпшити стосунки. Коли людина зустрічає добро і любов у відповідь на свій негатив, він стає безпорадним і нездатним продовжувати грубити. Його злість з часом вщухає, і нерідко на зміну їй приходить почуття розкаяння.
9. Смійтеся!
Так, просто смійтеся. Розсміятися хамові в обличчя - мабуть, кращий засіб захисту. Ваша знайома критикує Вас і учить жити? Смійтеся! Вам нагрубили в громадському транспорті? Смійтеся! Здорова самоіронія, як правило, застає хама зненацька і викликає у нього незручність. І пам'ятаєте головне: якщо Вам грубіянять, поводяться з Вами грубо або нахабно, справа зовсім не у Вас, а в грубіянові. Він показує, що у нього проблеми. Так що не варто відносити на свій рахунок таке хамство!
Служба паліативного догляду (з наданням медико-соціальних послуг)
КУ «Центр надання соціальних послуг» Брусилівської селищної ради