Компенсація за тимчасове розміщення ВПО – це компенсація від держави із залученням коштів інших держав та міжнародних благодійних організацій власникам житлових приміщень на відшкодування витрат, що пов’язане з безоплатним тимчасовим розміщенням ВПО.

Порядок компенсації витрат за тимчасове розміщення або перебування ВПО затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2022 року № 333.

Хто може отримати компенсацію

Компенсація надається громадянам України віком від 18 років, які є власниками житлових приміщень і безоплатно розміщували в цих приміщеннях внутрішньо переміщених осіб, крім осіб, з якими вони пов’язані родинними відносинами, споріднення яких засноване на шлюбі та кровних родинних зв’язках.

Компенсація витрат власникам житла надається за розміщення внутрішньо переміщених осіб, які після введення воєнного стану перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться воєнні (бойові) дії, або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Зазначена компенсація виплачується для покриття понесених витрат, пов’язаних з таким розміщенням. При цьому власник житлового приміщення не повинен мати заборгованість по оплаті житлово-комунальних послуг по цьому приміщенню на перше число місяця, за який надається компенсація.

Компенсація за тимчасове розміщення ВПО: розмір і виплата

Компенсація за тимчасове розміщення ВПО розраховується з урахуванням кількості днів, протягом яких жиле приміщення надавалося для розміщення внутрішньо переміщеної особи (людино-день).

Сума Компенсації визначається на рівні 14,77 грн за кожен людино-день .

Приклад: якщо 1 людина проживала 31 день, то компенсація складатиме: 14,77 грн х 31 день = 457,87 грн.

Виплата компенсації здійснюється у безготівковій формі. Компенсація виплачується за зазначеними у заяві банківськими реквізитами.

Як отримати компенсацію?

Крок 1

Необхідно не пізніше наступного дня з дня розміщення внутрішньо переміщених осіб подати до відділу соціального захисту населення Брусилівської селищної ради повідомлення та інформацію про себе та кожну з розміщених осіб.

Для цього подають:

• повідомлення про розміщення ВПО у житловому приміщенні;
  • документ, який засвідчує особу власника житла, де розмістили ВПО (оригінал та копія);
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків власника житла (оригінал та копія);
  • документ, що підтверджує право власності або користування
    житловим приміщенням, або документ, що підтверджує повноваження представника власника;
  • документи, які посвідчують особи розміщених ВПО (оригінал та копія);
  • реєстраційні номери облікових карток платників податків розміщених ВПО (оригінал та копія);
  • довідки внутрішньо переміщених осіб (оригінал та копія).

Крок 2

Для отримання компенсації необхідно щомісяця не пізніше 5 днів з дня закінчення звітного місяця подати до відділу соціального захисту населення Брусилівської селищної ради заяву на отримання компенсації за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб.

До Заяви додаються реквізити банківського рахунку заявника для зарахування коштів.

Особа, що розмістила ВПО, підтверджує своїм підписом у заяві факт відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги.

Розгляд заяви

Заява розглядається протягом 5 робочих днів з дня її отримання.

Протягом строку розгляду заяви уповноваженими особами відділу соціального захисту населення Брусилівської селищної ради можуть проводитись перевірки місця розміщення внутрішньо переміщених осіб, зокрема, з метою перевірки

• документів, що встановлюють особу ВПО;
  • факту такого розміщення, його безоплатності;
  • кількості розміщених осіб та умов їх проживання.

Результати перевірки викладаються у відповідному акті обстеження після відвідування за адресою житла.

Підстави для відмови

Якщо за результатами перевірки встановлено факт надання недостовірної інформації  приймається рішення про відмову у виплаті компенсації.

Також підставами для відмови є:

• невідповідності розміщених ВПО зазначеним у заяві;
  • невідповідність кількості розміщених осіб зазначеній у заяві;
  • невідповідність кількості людино-днів даним, які зазначені у заяві.

Обов’язки власника житлового приміщення

Власник житлового приміщення, який розміщує у себе ВПО, повинен:

• інформувати про факт розміщення ВПО у відповідному житлі (не пізніше наступного дня із дня розміщення);
  • інформувати про припинення розміщення ВПО чи зміну їх кількості (не пізніше наступного дня із дня таких змін);
  • щомісяця до 5-го числа подавати заяву на отримання компенсації за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб;
  • вчасно сплачувати житлово-комунальні послуги.