Резистентність до антибіотиків або стійкість до антибіотиків (антибіотикорезистентність) – здатність мікроорганізмів виживати й розмножуватись, незважаючи на присутність антибіотиків. Антибіотики використовуються в медицині, ветеринарії і рослинництві для боротьби з інфекційними хворобами; в тваринництві – як стимулятори  росту молодняка, у харчовій промисловості – для продовження строку зберігання деяких продуктів харчування.

Фото без опису

   Лікування інфекційних захворювань направлено на боротьбу зі збудником, а це частіше бактерії. Якщо діагноз інфекційного захворювання підтверджено лабораторно, то лікар призначає антибіотики. Антибіотики не діють на віруси і тому лікування вірусних захворювань – безрезультативне. У наш час кожен, хто захворів, може у мережі Інтернет за своїми симптомами, встановити ймовірний діагноз і призначити самостійно лікування, не звертаючись до сімейного лікаря, або за порадою друзів/знайомих. Якщо це дійсно інфекційне захворювання бактеріального походження, то антибіотики допоможуть. В іншому випадку, наприклад, при вірусному, грибковому  не бактеріального походження, інфекційному захворюванні  користі від приймання антибіотиків не буде, тільки шкода. Якщо лікар призначив приймати антибіотики по схемі.

  Інфекційні хвороби, які спричинюють резистентні бактерії, важко, а інколи неможливо вилікувати. У цій ситуації  видужання часто залежить тільки від імунної резистентності. Патогенні  бактерії, які є стійкими до всіх відомих антибіотиків, називають «супербактеріями».

  Антибіотикорезистентність  основних  збудників  інфекційних захворювань є однією з найбільших проблем сучасної  медицини. Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) оголосила  антибіотикорезистентність  однією з основних загроз людству. Причиною  зростаючої  хвилі антибіотикорезистентності  бактерій експерти називають безконтрольне  застосування антибіотиків  пацієнтами без призначення   лікаря (самодіагностику й самолікування). Сьогодні  з 115 розроблених  основних антибіотиків  68 уже практично не діють.

Для запобігання та контролю розповсюдження  стійкості до антибіотиків рекомендується:

  • Використовуйте  антибіотики  лише за призначенням  медичного   працівника.
  • Ніколи не вимагайте антибіотиків, якщо ваш лікар каже, що вони вам не потрібні.
  • Завжди  дотримуйтесь порад медичного  працівника, коли  вживаєте антибіотики.
  • Не використовуйте  антибіотики, що  залишилися  у  інших  осіб, для  прийому при  схожих симптомах  захворювання.
  • Запобігайте  інфікуванням, регулярно миючи руки, готуючи  їжу  гігієнічно, уникайте тісного контакту з хворими людьми.
  • Готуйте  їжу гігієнічно та вибирайте  сировину та продукти, які були  вироблені без використання  антибіотиків для стимулювання росту або профілактики захворювань у здорових тварин.
  • Не займайтесь самолікуванням!