17 травня у світі відзначається Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією. Вперше цей день  пройшов 14 травня 2005 року. З 2006 року Всесвітня Ліга Гіпертонії (World Hypertension League) за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я встановили щорічні події, присвячені цій темі, на 17 травня.

  Артеріальна гіпертензія (АГ) є патологічним станом організму, який проявляється стійким підвищенням артеріального тиску вище 139/89 мм рт.ст. Постійне підвищення тиску може призвести до гіпертонічної хвороби, що є однією з основних причин передчасних смертей у всьому світі.

 Саме серцево-судинні захворювання займають перше місце серед причин інвалідності та смертності у нашій країні. Серед причин інвалідності переважають ішемічна хвороба серця, гіпертонічна хвороба і судинні поразки мозку.

 Мета проведення заходів, присвячених Всесвітньому дню боротьби з артеріальною гіпертонією – підвищення інформованості населення про серйозні ускладнення артеріальної гіпертонії, поширення інформації про те, як можна запобігти розвитку цього захворювання.

 Коли б’ється наше серце, воно перекачує кров у судини. Кров розноситься від серця до всіх інших частин тіла. Артеріальний тиск створюється силою крові, що штовхає стінки судин (артерій), коли вона перекачується серцем. Чим вищий тиск, тим важче серцю перекачувати її.

 За даними ВООЗ гіпертонією страждає кожен четвертий чоловік і кожна п’ята жінка, понад мільярд людей.

 За даними STEPS, третина населення України (34,8%, серед опитаних) мала підвищений АТ чи гіпертензію або приймала антигіпертензивні препарати. Частка населення з підвищеним АТ різко зростає з віком: 18-29 років — приблизно 12,7%, у віковій групі 60-69 —71,1%. 

10 фактів про гіпертонію:

 1. Гіпертонія збільшує ризик серцевого нападу та інсульту.
 2. Особливо поширена серед людей, які мають цукровий діабет, подагру або захворювання нирок.
 3. Є безсимптомним захворюванням.
 4. Вона більш поширена у людей з аналогічними захворюваннями в сімейній історії.
 5. Дуже високий ризик поширення у людей, які страждають ожирінням і зловживають алкоголем.
 6. Зустрічається у жінок, які приймають оральні контрацептиви.
 7. На жаль, гіпертонія зустрічається у дітей та підлітків.
  8. Деякі ліки, які призначаються для втрати ваги, можуть збільшити ризик появи гіпертонічної хвороби.
 8. Важливість спостереження за артеріальним тиском збільшується з віком.
 9. Артеріальний тиск змінюється протягом дня. Він найнижчий, коли ви спите і піднімається, коли ви прокидаєтеся.

 Треба зазначити, серед чинників ризику виникнення артеріальної гіпертензії виділяють: стать (у жінок гіпертонію виявляють частіше), вік (люди старшого віку мають підвищений ризик), а також підвищений рівень холестерину.

 Серед симптомів АГ, виділяють: головний біль (найчастіше — в потиличній чи тім’яній частині); періодичний шум у вухах, потемніння в очах та запаморочення; біль у ділянці серця; прискорене серцебиття (понад 90 разів на хвилину) у спокійному стані; відчуття задухи.

Профілактика:

 Перш за все – здоровий спосіб життя може запобігти або затримати початок АГ та зменшити ризик розвитку серцево-судинних захворювань.

 • зниження солі в раціоні;
 • відмова від куріння та вживання алкоголю;
 • збалансоване харчування (достатнє вживання овочів та фруктів);
 • регулярна фізична активність;
 • втрата зайвої ваги.

 У разі, якщо зміна способу життя та режиму харчування не є ефективним або достатнім, застосовують медикаментозне лікування артеріальної гіпертензії.

 Отже, якщо ви вперше виявили у себе тиск у стані спокою вище 140/90, турбують головний біль, шум у вухах, слабкість — зверніться до лікаря.