СКАЗ: ВИЛІКУВАТИ НЕМОЖЛИВО, АЛЕ ПОПЕРЕДИТИ МОЖНА
Нещодавно на території с.Скочище зареєстровано випадок сказу у домашньої собаки . Тому ще раз нагадуємо про особливості цієї хвороби.
Що таке сказ?
Сказ — гостре інфекційне захворювання тварин і людини, що характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. У разі вчасного ненадання спеціальної медичної допомоги сказ може призвести до смерті потерпілої людини.
Інфекція передається людям і тваринам -- через слину, укуси або подряпини. Серед свійських тваринлюдей найчастіше інфікують коти й собаки, а в дикій природі — лисиці та вовки. Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини -- зокрема, собаки.
Інкубаційний період сказу зазвичай триває 2–3 місяці. Але може розтягнутися від одноготижня до одного року --залежно від місця проникнення вірусу сказу, вірусного навантаження, віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).
ВООЗ, у 99% випадків захворювання та смерті людини від сказу джерелом збудника є собаки та кішки. В Україні в 50 % випадків хвороба передавалася через котів. Близько 40% жертв сказу — діти віком до 15 років.
.
Початкові симптоми сказу
У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває від 7 днів до 3 місяців, але може збільшуватися до 1-го чи 3-х років, Початкові симптоми сказу — підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів захворювання практично завжди закінчується летально. У процесіпоширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.
Що робити у разі укусу собаки?
- Негайно промити місце укусу милом. Мити треба досить інтенсивно протягом 10-15 хвилин. Глибокі рани рекомендується промивати струменем мильної води, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус.
- Не потрібно припікати рани чи накладати шви.
- Після цього потрібно відразу ж звернутися до найближчого травмпункту -- адже успіх вакцинопрофілактики сказу залежить від того, наскільки швидко людина звернулися за допомогою до лікаря. Бажано повідомити лікаря у травмпункті наступну інформацію — опис тварини, її зовнішній вигляд та поведінка, наявність нашийника, обставини укусу.
Профілактика сказу
Для профілактики сказу необхідно:
- регулярно вакцинувати тварин;
- уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами;
- дотримуватися правил утримання тварин.
Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу людина отримає необхідну медичну допомогу. Курс антирабічних щеплень призначають у разі ймовірного або наявного інфікування людини. Таких щеплень має бути 5: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні. Самовільно припиняти лікування чи порушувати режим — неприпустимо!
Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків.
Для планової профілактики сказу вакцинуватися можуть люди, які професійно пов’язані з ризиком інфікування сказом: спеціалісти ветеринарної медицини, працівники ветеринарних лабораторій, клінік, мисливці, лісники.
Завідувач Брусилівського відділення
ДУ ЖОЦКПХ МОЗУ ВАЛЕНТИНА ШУЛЯРЕНКО