Фото без опису      Наприкінці лютого відбулось засідання «круглого столу»  за  участю  керівників району і селищної ради, керівників структурних підрозділів,  відповідальних за даний напрямок в райдержадміністрації та в селищній раді,  керівників  медичних закладів ОТГ  і громадських організацій району, на якому були обговорені питання забезпечення жителів району ліками по пільгових рецептах.  Впродовж багатьох років до органів влади та до районної громадської організації «Союз Чорнобиль» звертаються жителі Брусилівщини із наріканнями щодо  неправильного підходу до видачі  ліків по пільгових рецептах, в результаті чого окремим ліквідаторам і постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи практично щомісячно вдається отримувати пільгові ліки на різні суми, а багато хто з наших земляків взагалі не надіється коли-небудь отримати безоплатно ліки, тому навіть не звертаються з цим до лікарів. Учасники зібрання, обговоривши це наболіле і непросте питання, прийняли  рішення проводити щомісячний моніторинг видачі ліків по рецептах та контроль за цим покласти на районну громадську організацію «Союз Чорнобиль», на управління праці та соціального захисту населення РДА, відділи охорони здоров’я райдержадміністрації і селищної ради,  керівників медичних закладів  ОТГ. Наші земляки пам’ятають, що «Союз Чорнобиль» спільно з УПСЗН  райдержадміністрації намагалися регулювати отриманння чорнобильських ліків в аптеках - ми розробляли і графіки по населених пунктах, і чергували в аптеці з метою врегулювання порядку отримання ліків за пільговими рецептами та усунення зловживань (недопущення повторного отримання ліків одними і тими ж особами), практикували видачу рецептів згідно переліку МОЗ в районній лікарні та встановлювали певні суми для кожної людини 1-3 категорії і для дітей…  А останні роки ми відмовилися від такого контролю, надіючись на людську совість і гуманність.

В даний час в нашому районі проживає понад півтори тисячі громадян 1-2 категорій, які згідно статтей 20, 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який був прийнятий в 1991 році,  мають право на безоплатне придбання ліків за рецептами лікарів. Але, як свідчить  аналіз реєстрів отримання безкоштовних ліків у 2019 році та за січень-лютий 2020 року, часто одні і ті ж громадяни, які, звичайно, мають на це право, кожного місяця беруть рецепти в сімейних лікарів та спішать отримати ліки в аптеці в перші дні кожного місяця. Так за два місяці цього року 36 громадян району, які мають 1-2 категорію внаслідок аварії на ЧАЕС (хто по одному, а дехто по 4-6 рецептах) отримали безоплатних ліків на суму 20615, 66 грн.. Як видно з реєстру, вартість ліків по окремих рецептах лікарів  згідно з переліком МОЗ України  становила від 88 грн. до  722 грн..  Слід зазначити, що на 2020 рік на чорнобильські медикаменти Брусилівщині виділено лише 150 тис. грн., тобто щомісяця приблизно 11-14 тисяч грн., хоч ціни на ліки зростають. Дорогі наші земляки, кожен з нас може бути в критичній ситуації, коли для лікування не вистачає власних коштів, і тоді пільгові ліки стають в нагоді, тож просимо вас не зловживати своїм правом на безоплатні ліки і дати можливість іншим хоч іноді теж скористатися пільговими рецептами. Будьмо милосердними  до тих, хто живе поруч з нами, і не дай, Боже, нам хворіти…

Г.Андреєва, голова районної  громадської організації «Союз Чорнобиль»