Фото без опису   Детальніше про це, в рамках проекту «Я маю право!», розповіли фахівці Брусилівського бюро правової допомоги.  Щоб у вас не виникало проблем з поверненням боргу необхідно давати гроші в борг правильно та у відповідності до закону. Тоді ви маєте правові підстави змусити боржника повернути борг у повному обсязі.

 Стаття 1047 Цивільного Кодексу України визначає обов’язковість дотримання письмової форми домовленості, у разі, коли сума грошових коштів наданих чи отриманих в борг, перевищує 10 неоподаткованих мінімумів громадян. Оскільки на цей час неоподаткований мінімум складає 17,00 гривень, то у відповідності до норм Цивільного Кодексу, письмова форма домовленості є обов’язковою, для операцій з сумою, що перевищує 170,00 гривень.

  Таким письмовим підтвердженням ваших відносин з боржником може бути розписка про отримання грошових коштів.

                                 Правила складання розписки про отримання грошових коштів.

  Розписка про отримання грошових коштів має бути якомога більш докладною та обов’язково містити інформацію щодо позики – хто, коли, де, яку суму та на який термін позичає. Розписка має бути написана боржником особисто – власною рукою (тоді, в разі виникнення будь-кого спору, в судовому порядку при проведенні графологічної експертизи не виникне питань щодо її справжності).

  В розписці обов’язково мають бути вказані паспортні дані боржника – серія та номер паспорту, дата та місце видання паспорту, адреса реєстрації. Також, в розписці має бути відображено хто саме позичає грошові кошти (кредитор) – тоді, в разі виникнення спору це буде підтвердженням права вимоги за цією розпискою. Зазначення паспортних даних є методом ідентифікації боржника та кредитора, оскільки в країні є досить людей з однаковими даними, особливо, якщо ПІБ людини досить поширене.

  Важливо знати, що єдиними платіжним засобом в Україні є національна валюта – гривня. Тому, якщо позика здійснюється в іноземній валюті, в розписці про отримання грошових коштів необхідно зазначити, що ви позичаєте національну валюту, але зробити приписку, що в еквіваленті до іноземної валюти сума складає саме стільки і що повернення буде здійснюватися з прив’язкою до актуального курсу іноземної валюти.

  В розписці обов’язково має бути зазначена сума грошової позики – цифрами та прописом. Пропис необхідний для того, щоб унеможливити подальші зміни (шляхом дописування) в цифрах позики. Також, важливо пам’ятати, що з певним часом цифри можуть затертись та дуже погано читатись.

  В розписці про отримання грошових коштів обов’язково має бути зазначений термін їх повернення. Якщо термін повернення не встановлений або визначений моментом вимоги, сума позики повинна бути повернута позичальником протягом тридцяти днів з дня пред’явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не передбачено договором. Повернення позики може бути передбачено і по частинах, і також із зазначенням термінів.

  На розписці про отримання грошових коштів обов’язково має стояти підпис позичальника. Підпис має бути повним, тобто сам підпис та прізвище, ім’я та по батькові.

  Хоча на розписці про отримання грошових коштів має бути лише підпис позичальника, все одно варто підкріпити його підписами свідків. Коли ви передаєте грошові кошти в борг, потурбуйтесь про те, щоб це бачило як мінімум дві особи, які зазначать своїми підписами той факт, що позичальник дійсно отримав від вас грошові кошти та що не було ніякого примусу щодо складання розписки.

  Краще поруч із самим підписом повністю прописати прізвище, ім’я та по батькові позичальника. А сам підпис незайвим буде візуально звірити з його підписом у паспорті або з підписом на інших важливих документах. Особливо це актуально, коли підпис занадто простий і викликає сумніви».

 

Відділ «Брусилівське бюро правової допомоги»

30095