Фото без опису

  • Перебувайте в укритті. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі. Важливо тримати поруч й домашніх тварин, не випускайте їх на вулицю. Для укриття краще обирати кімнату без вікон та зовнішніх дверей. Також потрібно щільно зачиняти усі вікна та двері, вимикати системи вентиляції, кондиціонери .
  • Одягніть рукавички, маску чи респіратор. Якщо ви прийшли з вулиці, знезаразьте себе. При радіаційній аварії треба зняти верхній шар одягу, це допоможе позбутися до 90% радіоактивного матеріалу. Зовнішня поверхня одягу забруднена, тому знімати одяг треба обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Не торкаючись зовнішньої поверхні, згорніть одяг зовнішньою стороною всередину. Потім його потрібно помістити у пластиковий пакет або герметичний контейнер. Останніми знімають і складають в пакет рукавички і маску.
  • По можливості,  прийміть душ з милом та помийте голову з шампунем. Кондиціонери для волосся використовувати не можна, адже вони можуть закріпити радіоактивний пил. Уникайте тертя та дряпання шкіри, адже через відкриті ранки та мікротравми радіація може потрапити до організму. Якщо помитись повністю не вдається, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та усі відкриті ділянки тіла. При відсутності води, руки та тіло можна протерти вологими серветками. Важливо ретельно обтирати навіть повіки, вії та вуха. 
  • Одягніть чистий одяг і чисту маску.
  • “Допоки рятувальники чи влада не повідомили про безпеку водопровідної води, доти можна вживати лише воду в пляшках. Пакування захищає рідину всередині від радіоактивних речовин. Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє її від радіоактивних речовин, тому потрібно мати запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Безпечними для вживання будуть і напої у холодильнику. Вода в інших ємностях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, теж не буде містити радіоактивних речовин.

  Так само як і вода, харчові продукти можуть бути забрудненими радіоактивними речовинами. Тому вживати можна тільки ту їжу, яка зберігалася у герметичних контейнерах. Залишається безпечною також їжа, яка знаходилася у холодильнику та морозильній камері.

  Окрім цього у МОЗ нагадали, що йодид калію потрібно вживати лише тоді, коли таку вказівку дали органи влади або ДСНС. Вживати цю речовину “для профілактики” не треба, це може нашкодити здоров’ю.  Йодид калію не захищає людей від радіації, а захищає тільки щитоподібну залозу від впливу радіоактивного йоду.

  Захистити себе можливо лише за умови дотримання трьох основних правил – перебувати в укритті, слідкувати за офіційною інформацію та виконувати вказівки органів влади.

  Міністерство охорони здоров’я України нагадало основні правила йодної профілактики у разі радіаційної аварії.

   У разі аварії на ядерних установках атомної станції може відбутися викид радіоізотопів йоду, цезію, стронцію та інших радіонуклідів. В результаті викиду утворюється радіаційна хмара, яка під час свого переміщення по своїй протяжності забруднює ґрунт, рослини, поверхні будівель, їжу та воду. Крім того, опади з хмари можуть осідати на шкірі та одязі людини. Все це є джерелом зовнішнього  опромінення.

  Значний ризик для здоров’я має внутрішнє опромінення, коли радіоізотопи потрапляють в організм людини. Це відбувається під час вдихання забрудненого радіоактивним пилом повітря або споживання забруднених харчових продуктів чи води.

  Значна частина викидів містить радіоактивний йод, або так звані радіоактивні ізотопи йоду (“поганий йод”). Якщо не вживати заходів захисту, то радіоактивний йод дуже легко і швидко поглинається щитоподібною залозою (особливо у дітей) і може призвести до її захворювання.

  Для того, щоб зменшити негативний вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу, використовується калій йодид. Такий захід називають йодною профілактикою. Препарат викликає блокування щитоподібної залози, що перешкоджає накопиченню в ній радіоізотопів йоду.

                       Коли слід вживати йодид калію?

Фото без опису

  Приймати профілактичну дозу йодиду калію потрібно тільки після офіційного оповіщення про загрозу викиду радіації. Таке оповіщення проводять місцеві органи виконавчої влади всіма  доступними засобами масової інформації.

“Оптимальний ефект йодної профілактики досягається при завчасному  прийомі препарату за 6 і менше годин до надходження радіоактивної хмари. Прийом препарату залишається ефективним одночасно з надходженням “хмари” та через 6 годин після. Не рекомендуємо прийом препарату через 24 годин після надходження хмари”, – повідомили у МОЗ.

  Де можна взяти йодид калію?

  Українцям нагадали, що держава закупила необхідну кількість цього препарату.  У разі аварії у кожному регіоні оперативно визначать пункти видачі калію йодиду  ( звернутися до свого сімейного лікаря та лікаря педіатра) . Якщо ж аварія вже сталася, то людям не варто залишати місце укриття до офіційних повідомлень місцевої влади та чекати на офіційні сповіщення.

  Цей препарат тимчасово блокує функції щитоподібної залози. Проте одноразове введення йодовмісних препаратів практично не позначається на стані здоров’я дітей та дорослих. 

  “Але якщо приймати такі препарати протягом тривалого часу і у неправильному дозуванні, підвищується ризик зниження функції щитоподібної залози. Отже, приймати йодовмісні препарати для профілактики не варто.

  Використання спиртового розчину йоду чи розчину Люголя є неефективним та завдасть лише шкоду!”, – додали у МОЗ.