Фото без опису  Вступна кампанія 2021 от-от почнеться. Цьогорічні випускники та їхні батьки вже не перший місяць думають, куди вступати, на кого вчитися. Як обрати професію, яка буде на піку популярності через роки? Сьогодні моя розповідь про спеціальності, які ніби  прийшли з фантастичного кіно, проте їх  можна отримати в Україні, вже сьогодні.

 

 

 

  Футурологи прогнозують і надалі стрімкий розвиток автоматизації, штучного інтелекту, що призведе до зникнення чималої  частини робочих місць. Проте це торкнеться в основному нудних, виснажливих процесів і водночас вивільнить творчі та інтелектуальні ресурси фахівців. А це означає — дасть приріст нових спеціальностей.

   А професіям майбутнього вже готові навчати українські виші.

 

Data-детектив

  Вони відслідковують ознаки злочинів за рухом банківських карток. Дедективи даних працюють за допомогою технологій з величезним потоком інформації: аналізують, порівнюють величезні масиви даних в інтересах компаній або окремих людей, а потім подають звіти та рекомендації щодо конкретних питань. Українські університети вже сьогодні пропонують отримати базу знань для такої професії. Наприклад, Data Science вивчають на одній з магістерських програм Українського Католицького Університету, на бакалаврській програмі Львівського національного університету імені Івана Франка. Проєктно-освітні програми з цього напрямку є також у Харківському політехнічному інституті.

 

2. Пілот дрона

  Пілот дрона керує літальним апаратом із землі. В Україні активно розвиваються компанії з розробки безпілотних апаратів та відповідних сервісів. Дрони застосовують на промислових об’єктах, полях при розрахунку добрив та зрошуванні тощо.. Зона їх застосування розширюється, а отже, зросте попит на пілотів дронів. Невдовзі мають з’явитися дрони-таксі. Якщо це цікаво для вас, таких фахівців готує кафедра комп’ютерного моделювання процесів і систем у Харківському політеху. Там торік відкрили Школу пілотів безпілотних апаратів, де навчають, як керувати дронами й програмувати модулі, вивчають конструкцію і системи управління безпілотниками.

 

3. Менеджер команди людей і штучного інтелекту

  Завдання цього фахіввця  - поєднати в одну команду сильні сторони людини — пізнання, універсальність, творчість та машини — точність, витривалість, швидкість та зрозуміти де саме в технологічному процесі потрібні ті, а де — інші. Цікаво? Освітні програми зі штучного інтелекту є в Київському політехнічному інституті (КПІ), Львівському національному університеті ім. І. Франка, Українському Католицькому Університеті, Львівській політехніці, Інституті комп’ютерних систем Одеського національного політехнічного університету.

 

4. Координатор постійного навчання

  Ви вже, мабуть, чули про модель «навчання протягом життя» (lifelong learning). Прогресивні навчальні заклади мають переформатуватися під неї. Значно складнішою стане мережа освітніх програм. Тоді й стане в пригоді професія координатора такого навчання. За допомогою алгоритмів прогнозування після вивчення профілю учня та аналізу ринку праці такий фахівець пропонуватиме людям програми під їхні можливості й інтереси. У вітчизняних педагогічних вишах працюють кафедри освітнього менеджменту, а запити роботодавців на координаторів освітніх проєктів вже нині — не рідкість.

 

5. Спеціаліст з управління підписками

  Ефективність підписок як каналу продажів та інформаційних продуктів набирає обертів. Компанії починають наймати окремих людей, які генерують ідеї щодо мікропідписок, скорочують відтік абонентів, збільшують вартість наявної клієнтської бази та постійно вивчають нові можливості для маркетингу через цей інструмент. Діджитал-маркетинг вивчають, наприклад, у Львові в Українському Католицькому Університеті.

 

  Більшість професій майбутнього, на які прогнозується великий попит, пов’язані з ІТ-напрямком. Сьогодні увійти в IT пропонують понад 200 вишів. На думку експертів, нині IT-бізнес має особливу потребу у front-end розробниках, вебдизайнерах, тестувальниках, розробниках мобільних додатків, бізнес-аналітиках, project-менеджерах. Український ринок «перегрітий», тому хороший фахівець сьогодні на вагу золота.

  У сфері технологій зараз працюють не тільки програмісти, а й представники багатьох інших спеціальностей: від PR - менеджерів і продажників до юристів і відеопродакшена. Із кожним днем ??дедалі більше спеціальностей стають на технологічні рейки, тому професії майбутнього вже навколо нас і в нашій освітній системі. Обирай за своїми інтересами та здібностями!

 

 Л. Левківська, провідний фахівець з профорієнтації

(за матеріалами сайту https://osvitoria.media/)