Фото без опису  Нещодавно внесеними змінами до статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» було визначено поняття “незатребувана земельна частка (пай)” до яких відносять земельні частки (паї), на які було видано свідоцтва (сертифікати), але вони не були виділені в натурі (на місцевості), відповідно до нового законодавства.

   У разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.

  Саме з таким питанням до Брусилівського бюро правової допомоги звернувся громадянин для отримання консультації відносно оформлення права власності на земельну частку (пай) на підставі сертифікату. Консультацію з даного питання надав фахівець Брусилівського бюро правової допомоги Юрій Ободзінський.

  Для оформлення  права приватної власності на земельну частку (пай)  особі, яка отримала відповідне свідоцтво (сертифікат) або її спадкоємцю потрібно здійснити наступні дії:

- По-перше необхідно отримати рішення про надання дозволу на розробку документації із землеустрою. Якщо розпайована земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту, таке рішення приймається органом місцевого самоврядування (це можуть бути сільська, селищна чи міська ради або відповідна об'єднана територіальна громада). У разі, якщо земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту, рішення приймає державний орган — обласне управління Держгеокадастру України.

  Важливо знати, що у листопаді 2020 року Уряд України розпочав процедуру земельної децентралізації. Це означає передачу права розпоряджатися землями сільськогосподарського призначення державної власності  від органів Держгеокадастру до об'єднаних територіальних громад. Отже, після завершення процесу децентралізації єдиним органом, до якого необхідно звернутися з клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою буде об'єднана територіальна громада на території якої знаходиться земельна ділянка.

  Слід зазначити, що разом з клопотанням зацікавлена особа має надати належним чином завірену копію сертифікату на земельну частку (пай).

- Після отримання рішення необхідно виготовити документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Такі роботи виконують сертифіковані інженери — землевпорядники та землевпорядні організації (державні та приватні), на основі укладеного між сторонами оплатного договору. Сформована документація із землеустрою передається на погодження до територіального органу Держгеокадастру, де земельній ділянці буде присвоєно кадастровий номер, а відомості про таку земельну ділянку внесено до бази даних Державного земельного кадастру. На підтвердження внесення відомостей власнику видають витяг з Державного земельного кадастру.

- Наступний крок — це затвердження документації із землеустрою рішенням відповідної ради, об'єднаної територіальної громади чи органу Держгеокадастру, що приймали рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.

- Наостанок необхідно зареєструвати право власності на земельну ділянку, для чого зацікавлена особа має звернутися до державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг або нотаріуса, після чого отримає інформаційну довідку з реєстру речових прав на нерухоме майно.

  Окремо слід зазначити, що у процесі оформлення права власності на земельну частку (пай) можуть виникнути ряд перепон, наприклад, у зв'язку з відмовою у надання дозволу на розроблення документації із землеустрою через відсутність вільних земель у земельному фонді, чи неможливістю отримання права на земельну ділянку у порядку спадкування, через пропущення терміну на прийняття спадщини. У такому випадку вам необхідно буде звернутися з позовом до суду.

  У разі якщо виникли додаткові питання, звертайтесь до місцевих центрів та бюро правової допомоги. Їх адреси та контакти ви можете знайти на сайті http://legalaid.gov.ua у розділі «Всі центри».

 Отримати юридичну консультацію можна за номером 0 800 213103 (єдиний контакт-центр надання безоплатної правової допомоги).